Nye ledende kræfter i el-sektionen
07-07-2020
Den 1. juli 2020 kunne vi sige velkommen til vores nye kollega, Steven Andersen, i stillingen som ny sektionschef for vores el-afdeling.
Steven kommer fra en stilling som projektchef hos Rambøll, hvor han har været i 1,5 år. Steven er oprindeligt uddannet el-installatør og tager en masse erfaring med sig fra sit arbejde i installationsbranchen, hvor han primært har beskæftiget sig med renoveringssager. Steven har et godt og solidt netværk og ser frem til at kunne rykke FLDs el-afdeling til nye niveauer ved bl.a. større deltagelse i entreprisesager og udbygning af sektionens eksisterende rammeaftaler med de sjællandske kommuner.
Steven glæder sig til at lære FLD at kende – og vi glæder os sandelig også til at lære Steven at kende!
Velkommen til Steven og god vind 🙂
Læs også
Lærlingedag med både fagligt og socialt fokus
1 gang om året holder vi lærlingedag, hvor alle lærlinge samles til en indholdsrig dag med både fagligt og socialt fokus. Dette års arrangement bød bl.a. på en tur i Bio Nordhavn til en rundvisning i varmecentralen og afslutning med Top Gun i biografen.
Målet er 80 % genanvendte materialer inden 2025
FLD har en målsætning om, at 80 % af vores materialer til affald skal sorteres til genanvendelse inden 2025. Derfor begyndte morgenen den 20. maj for alle medarbejdere med introduktion til en ny affaldssortering i virksomheden.