Nye ledende kræfter i el-sektionen
07-07-2020
Den 1. juli 2020 kunne vi sige velkommen til vores nye kollega, Steven Andersen, i stillingen som ny sektionschef for vores el-afdeling.
Steven kommer fra en stilling som projektchef hos Rambøll, hvor han har været i 1,5 år. Steven er oprindeligt uddannet el-installatør og tager en masse erfaring med sig fra sit arbejde i installationsbranchen, hvor han primært har beskæftiget sig med renoveringssager. Steven har et godt og solidt netværk og ser frem til at kunne rykke FLDs el-afdeling til nye niveauer ved bl.a. større deltagelse i entreprisesager og udbygning af sektionens eksisterende rammeaftaler med de sjællandske kommuner.
Steven glæder sig til at lære FLD at kende – og vi glæder os sandelig også til at lære Steven at kende!
Velkommen til Steven og god vind 🙂
Læs også
Årsrapport 2023-2024
Årsrapport: Forandringer, Fokus og Fremdrift...
Hvordan kan vi gøre nutidens unge klar til fremtidens arbejdsmarked
Hos FLD har vi netop haft besøg af 19 uddannelsesvejledere fra Næstved Kommune. Formålet med mødet var i fællesskab at drøfte, hvordan vi kan få løftet og gribe en særlig gruppe unge mennesker, så de kan blive klar til fremtidens arbejdsmarked. Vi ser nogle udfordringer, men også muligheder forbundet med dette højaktuelle emne.