FLD på TV2 om manglen på arbejdskraft
01-09-2021
Dagen den 31. august blev lige pludselig noget mere spændende end først antaget for FLD’s indehaver, Lasse Houengaard, da TV2 og TV2 NEWS ønskede, at han skulle deltage på live TV kl. 16.00 og i Nyhederne til aften.
Dagens tema var den helt store mangel på arbejdskraft, som det danske arbejdsmarked oplever i øjeblikket, uagtet at vi lige har været igennem en meget lang periode med Corona.
Både regeringen og de politiske partier er heldigvis klar til at arbejde på, hvilke tiltag der skal til, for at løsne op for det stigende arbejdspres. FLD’s indehaver, Lasse Houengaard kom med sit bud på problemstillingen i forhold til håndværkerbranchen:
”I mange år har der været en aftagende opbakning til erhvervsuddannelserne. Uddannelsesinstitutionerne har ikke været dygtige nok til at gøre skolerne mere tidssvarende eller at skabe et spændende studiemiljø, som vi ser i så mange af de andre ungdomsuddannelser. V skal naturligvis som branche også være bedre til at ansætte lærlinge, så de allerede tidligt i uddannelsesforløbet bliver fortrolige med virksomhedens værdisæt og får den nødvendige kompetence. Får de unge øjnene op for, at der både er spændende karrieremuligheder og gode lønninger, så var der måske langt flere, der kiggede denne vej,” udtaler Lasse Houengaard.
Derudover pointerer Lasse Houengaard videre, at “når vi samtidig kigger på den langsigtede strategi, så skal vi også i vores branche se ind i mulighederne for kompetenceløft af ufaglært arbejdskraft. De medarbejdere skal i langt højere grad være med til at udføre dele af byggebranchens arbejdsopgaver. Ser vi på de tiltag, der har hurtigere effekt, så bør man fra regeringens side se på, hvordan man kan sænke skatten, så de sidste får lyst til at komme ud på arbejdsmarkedet. I forhold til den korte bane er det nok vigtigst, at der kigges på fleksibiliteten i on-boardingen af den udenlandske arbejdskraft, så det bliver mere smidigt. Vi ser det som en fælles samfundsopgave, men vi byder samtidig regeringens tiltag velkommen,” afslutter Lasse Houengaard.
Læs også
Erfaren projektleder med CTS-baggrund søges til nøglerolle hos ALTEQ
På vegne af ALTEQ søger FLD en erfaren projektleder med solid CTS- og el-faglig baggrund, som trives i en alsidig rolle med både koordinering, kundedialog og teknisk indsigt.
Fra varm fjernvarme til smart fjernvarme – et paradigmeskift i fjernvarmenettet
Når fremløbstemperaturen i fjernvarmenettet gradvist sænkes til mellem 60-70 grader de næste 5-10 år, markerer det et vigtigt skifte i retning af et mere energieffektivt og klimavenligt forsyningssystem. Udviklingen er allerede i gang mange steder og bevæger sig mod det, der i stigende grad betegnes som lavtemperaturfjernvarme – eller 4. generations fjernvarme, om man vil. Varmetekniker, Lars Boye-Nielsen fortæller om udviklingen.